5 PRAKTICKÝCH RÁD, AKO SA VYSPORIADAŤ SO ZVÝŠENOU SPOTREBOU OBALOV

2 min čítania 29 apríla 2021

V súvislosti s pandémiou covid-19 vzrástol  na Slovensku výrazne podiel nákupov v online prostredí. To sa odrazilo na spotrebe obalových materiálov a zvýšenej produkcií odpadu od lepeniek po plastové obaly. Dá sa nejak predísť negatívnemu vplyvu na životné prostredie? Spoločnosť RAJA, popredný európsky výrobca obalových materiálov, prináša 5 praktických rád, ako optimalizovať spotrebu obalového materiálu, aby sme týmto vplyvom predišli.

V minulom roku sme zaznamenali nárast dopytu takmer po všetkých obalových materiáloch. Dopyt po papierových lepiacich páskach sa oproti roku 2019 zvýšil o 69 %, po papierovej výplni vzrástol o 35 %,” hovorí Gabriela Fabianová, generálna riaditeľka spoločnosti RAJA. „Už od nášho vzniku sa zaväzujeme o ekologickejší prístup v logistike skrz osvetu v tejto oblasti. Dnes je to vzhľadom k rastu spotreby ešte dôležitejšie, než kedykoľvek predtým. Riadime sa preto prístupom piatich zásad, ktorý povedie k zníženiu množstva vyprodukovaného odpadu” dodáva.

Cesta ku zníženiu ekologickej záťaže

Pravidelne sa nás naši zákazníci pýtajú, ako môžu znížiť svoju ekologickú stopu. Majú záujem o vylepšenie nákupnej baliacej linky tak, aby spĺňala podmienky rozvoja udržateľného životného prostredia. Zistili sme, že stále viac podnikov vyberá kompletne ekologicky zodpovedné rady obalov, alebo robí čo i len malé vylepšenia, vedúce k zlepšeniu ekológie všade tam, kde je to možné,” popisuje situáciu Fabianová.

Množstvo odpadu pri balení je možné znížiť presadzovaním obehového hospodárstva, používaním menšieho množstva materiálov pri balení a využívaním ekologických produktov. Spoločnosť RAJA používa model balenia, ktorého cieľom je znížiť náš dopad na životné prostredie.

 

5 praktických zásad pre udržateľnejšie balenie

V odvetví obalov existuje 5 zásad, ktoré pomáhajú optimalizovať spotrebu obalových materiálov a znižujú dopad na životné prostredie: REDUKCIA hmotnosti a objemu balenia na minimum, ktoré je nevyhnutné k zaisteniu riadnej ochrany, znižuje nielen množstvo odpadu, ale tak aj náklady na prepravu. Obaly je potrebné navrhovať tak, aby bolo možné ich OPAKOVANÉ POUŽITIE. OBNOVA: používanie obnoviteľných materiálov. RECYKLÁCIA, ktorá minimalizuje dopad na životné prostredie. Poslednou zásadou je NAHRADENIE obalov, ktoré nie sú šetrné k životnému prostrediu.

5 praktických zásad pre udržateľnejšie balenie

najlepších kategórií