Ochranné obaly, ako je bublinková fólia, majú jednu z najdôležitejších rolí, pri balení tovaru. Udržujú predmet v bezpečí pred nárazmi a otrasmi, a vďaka tomu sa tak dostane v poriadku k svojmu majiteľovi.
Bublinkové fólie sú ľahké, silné a mäkké, ľahko sa s ňou pracuje a ponúka úžasnú ochranu pre čokoľvek – a okrem toho, praskanie bubliniek pomáha proti stresu! 🙂
V tomto článku sa zameriame na bublinkovú fóliu v detaile; pozrieme sa na to, ako sa fólia vyrába, ako bola vyrobená a ako môže byť použitá pre balenie. Okrem iného ako ju tiež recyklovať!
Ako sa bublinková fólia vyrába?
Bublinový obal je vyrobený z drobných korálok živice, takmer ako zrnká ryže. Pre ich rôzne vlastnosti sa používa niekoľko rôznych živíc, ktoré sú kombinované do materiálu, ktorý poznáme a používame ako bublinkovú fóliu.
Drobné živicové guličky sú roztavené na viac ako 450 °C, kde sa spájajú a tvoria do tenkého filmu, ktorý je základným materiálom pre výrobu bublinkového obalu. Tento film sa potom sploští na požadovanú hrúbku, než sa zavedie do valcov s malými otvormi.
Ako film putuje cez tieto vojne, za pomoci podtlaku, sa vytvoria malé otvory, ktoré zapríčiní tvorbu vzduchových bublín. Aby z bublín neunikol vzduch, prilepí sa druhá fólia a vďaka nej sa uzavrie vzduch vnútri bublín.
Nakoniec je rezaný na šírku a perforovaný, takže môže byť navinutý do veľkých, priemyselných rolí. Vyrobené bublinkovej fólie putujú na kontrolu kvality.
Revolučný vynález!
Bublinková fólia bola vynájdená v roku 1957, nie jedinou osobou, ale dvoma vynálezcovi menom Alfred Fielding a Marc Chavannes.
Alfred a Marc sa nesnažili vytvoriť obalový materiál, ale v skutočnosti sa snažili vymyslieť trojrozmernú hmatovú tapetu tým, že spolu utesnili dva sprchové závesy!
Bohužiaľ, ich vynález sa nepodarilo predať ako tapetu, takže sa pokúsili predávať ju ako skleníkový izolátor, tiež s obmedzeným úspechom. Až o niekoľko rokov neskôr v roku 1961, kedy bolo plne realizované balenie a ochrana ponúkaná ich vynálezom.
Názov „Bubble Wrap“ bol označený korporácií Sealed Air (ktorá bola založená Alfredom a Marcom) a IBM sa stala ich prvým veľkým zákazníkom, ktorý ju používal k ochrane citlivých počítačov počas prepravy. Viac ako 50 rokov neskôr sa používa po celom svete a je dnes jedným z najbežnejších obalových materiálov.
Je bublinková fólia recyklovateľná?
Tento úžasný materiál nielenže vyniká skvelou ochranou, ale prekvapivo môže byť tiež recyklovaný. Táto časť sa bude zaoberať častou otázkou: „je bublinková fólia ekologická?“
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete fóliu recyklovať; najbežnejším spôsobom je recyklácia do žltých kontajnerov na plast.
Ak chcete ísť úplne inou cestou. Je možnosť používať krčený fixačný papier. Je ale potrebné počítať s tým, že je ho potrebné použiť o máličko viac, aby ste dobre zafixovali tovar.
Ako baliť s bublinkovou fóliou
Ako iste viete, bublinková fólia má plochú stranu a s odpruženými bublinami. Otázka teda znie: „akým spôsobom zabaliť tovar, aby nedošlo k jeho poškodeniu počas prepravy?“
Odporúčame baliť vždy bublinami dovnútra k produktu, aby pri preprave dochádzalo k odpruženie priamo na produkte. Nezabudnite tiež použiť lepiacu pásku na uzavretie obalu.
Ak prepravujete zásielky s niekoľkými položkami vo vnútri, možno bublinkovú fóliu použiť na vrstvenie a separáciu, čo poskytuje mäkkú vrstvu vzduchového polstrovanie a zároveň zabraňuje tomu, aby sa výrobky počas prepravy voľne pohybovali.
K dispozícii sú nielen fólie v rolkách, ale aj bublinkové sáčky. Tie sú vhodné predovšetkým pre malé chúlostivé výrobky, ako sú napríklad šperky, kozmetika alebo malé elektronické výrobky. Pozor ale práve na elektro výrobky! Najlepšie je využiť antistatické sáčky, ktoré zabraňujú statiskému výboju.
V RAJAPACKu ako každý mesiac, pre Vás máme špeciálnu akciu -20% na vybrané bublinkovej fólie. Akčné ceny nájdete na www.rajapack.sk!