Fakty o recyklácii

Planete

Každý môže recyklovať

Napriek technológiám a digitálnemu veku, stále existuje veľký počet užívateľov klasických médií. Kým vďaka technologickému pokroku niektoré naše návyky zmizli a iné sa zmenili, vytvorili sa nové návyky, ktoré ovplyvňujú naše každodenné životy. To znamená, že nové produkty a spôsob akým sú vytvárané, sa vyrába na podporu evolúcie technológií.

Bez ohľadu z čoho je produkt alebo materiál vyrobený, odpad sa vždy musí triediť a recyklovať.

OTVORIŤ INFOGRAFIKU

OTVORIŤ INFOGRAFIKU

Triedenie a recyklácia odpadu

Slovenské domácnosti ročne vyprodukujú približne 2 milióny ton odpadu. V roku 2020 sa Slovensko zaviazalo recyklovať 50 % komunálnych odpadov. V roku 2017 sa podarilo dosiahnuť hodnotu 29 %, v roku 2018 36 %. K urýchleniu úrovne triedenia a recyklácie odpadov by mali prispieť zvýšené poplatky za skládkovanie, ktoré sú v účinnosti od marca 2019. Výška recyklačných poplatkov sa samosprávam určuje od úrovne triedenia odpadov.

Zaujímavosti

Medzi rokmi 2017 a 2018 sa recyklácia komunálneho odpadu zvýšila na Slovensku z 30 na 36 percent. Podiel skládkovania sa znížil zo 61 na 55 percent.
Z údajov Štatistického úradu SR, ktoré inštitút poskytol portálu EURACTIV.sk, možno naozaj vyčítať zlepšenie vo všetkých zložkách - kovy, bioodpad, papier, plasty, sklo a ostatné komunálne odpady.

Medzi rokmi 2017 a 2018 sa absolútne množstvo zrecyklovaných kovov zvýšilo z 220 na 347 tisíc ton. Keby sa do recyklácie komunálneho odpadu nepočítali kovy, nárast by nebol z 30 na 36 percent, ale z 21 na 25 percent.