Odpadové hospodárstvo

Planete

Triedenie, zber a recyklácia odpadu

Či už ste vo firme alebo doma, RAJA by Vám rada pomohla triediť a recyklovať Váš odpad.

Otvoriť infografiku

Otvoriť infografiku

Čo je odpad??

Odpad je hnuteľná vec alebo látka, ktorej sa jej držiteľ zbavuje, chce sa jej zbaviť alebo je v súlade s týmto zákonom alebo osobitnými predpismi povinný sa jej zbaviť.

Či ste doma alebo na pracovisku, vezmite do úvahy 5 zásad: Redukcia, Opakované Použitie, Nahradenie, Obnova, Recyklácia

Odpad môžeme rozdeliť na odpad z domácností a firemný odpad
• Odpad v domácnosti je čokoľvek, čo už nechcete mať doma. To môže byť nábytok, kefka na zuby, jedlo, oblečenie atď.
• Firemný odpad je vytváraný firmami ako sú stavby, demolácie, priemysel alebo poľnohospodárstvo. Môže to byť čokoľvek od prachu po tehly.

Určenie typu odpadu Vám pomôže s nakladaním s odpadmi. Každý je povinný nakladať s odpadmi a zbavovať sa ich len spôsobom ustanoveným zákonom a ostatnými právnymi predpismi vydanými na ochranu životného prostredia.

Každý má pri svojej činnosti alebo v rozsahu svojej pôsobnosti povinnosť predchádzať vzniku odpadov, obmedzovať ich množstva a nebezpečných vlastností; odpady, ktorých vzniku sa nedá zabrániť, musí byť využité, prípadne odstránené spôsobom, ktorý neohrozuje zdravie ľudí a životné prostredie a ktorý je v súlade so zákonom a so zvláštnymi právnymi predpismi.

Firmy: Prečo sa zameriavať na budúcnosť odpadu?

Odpad má cenu. Ekologická hodnota je neoceniteľná, ale podniky majú finančné náklady a tieto náklady môžu pokryť:
• Cenu energie a surovín
• Poplatky za manipuláciu, spracovanie a údržbu
• Čas konania, vrátane zákonov a predpisov

Aby bola všetka obchodná a komerčná činnosť zodpovednejšia za svoj ekonomický odpad, bola pôvodne prijatá v roku 1975 Rámcová smernica o odpadoch. V rámci predchádzania vzniku odpadu zaisťujú právne predpisy o zásade "znečisťovateľ platí" bezpečné nakladanie s odpadmi a stanovuje, že spoločnosť je zodpovedná za nakladanie s odpadom až po jeho konečné zneškodnenie alebo použitie. Vylepšené v roku 1992,, spoločnosti nemajú právo ničiť odpad, ktorý je stále využiteľný

Množstvo odpadu zasielaného na skládku klesá, zatiaľ čo množstvo recyklovaného odpadu, ako je energetické využitie a recyklovaný odpad, rastie. Odpad sa stáva súčasťou riešenia a stáva sa cenným zdrojom:
• Biologicky rozložiteľný odpad: papier, potraviny a kuchynský a biologický odpad, ako je zelený odpad zo záhrad, možno použiť pre kompostovanie pre rast nových produktov.
• Recyklovaný odpad: bežný papier / kartón, kov, plast, sklo, drevo vrátane textilu, možno spracovať na nové výrobky a znížiť množstvo použitých surovín a pôvodných materiálov
• Priemyselný odpad: konštrukcia, štrk a suť môžu byť recyklované pre použitie na iných stavbách a staveniskách.
• Obnoviteľná energia: spálený odpad vytvára paru, ktorá premieňa odpad na energiu. Parná turbína vyrába energiu; pre elektrinu, pre vykurovanie budov a vody.
• Zabezpečenie pracovných miest: rast sektora odpadov vytvára pracovné miesta a poskytuje príležitosti pre vývoj nových technológií

Zbavovanie sa komunálneho a firemného odpadu

Všetky podniky majú povinnosť nakladať so svojím odpadom (prostredníctvom príslušných kanálov). Znížiť množstvo zaslané na skládku a povzbudiť všetkých zamestnancov k recyklácii informovaním a poskytovaním potrebného vybavenia, ktoré im to umožnia. To zahŕňa recyklačné značenie, jasne označené odpadkové koše a oznamovanie recyklačných zásad a výsledkov spoločnosti.

Triedenie odpadu pri zdroji začína proces recyklácie. Je dôležité, aby podniky mali kľúčové ukazovatele výkonnosti a obchodné ciele, aby merali využitie a ako je možné ho zlepšiť. To zahŕňa environmentálnu politiku, ktorá podrobne opisuje podnikové operácie a ako sa spoločnosť zameria na obmedzenie jeho použitia.

Recyklácia v práci

Všetky podniky majú zákonnú povinnosť recyklovať odpad. Ak sa chcete dozvedieť viac o likvidácii firemného a komunálneho odpadu, tu je niekoľko užitočných odkazov:

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-79
https://ec.europa.eu/clima/citizens/tips/reuse_sk

Ďalšie informácie o triedení a skladovaní komunálnych alebo firemných odpadov nájdete na stránkach minzp.sk